Nakładki na klamki, czyli bezpieczne otwieranie drzwi w czasie epidemii

11.08.2020

Kastel – polska firma z Gdyni stworzyła innowacyjne nakładki na klamki, które dzięki ograniczeniu kontaktu dłoni z uchwytem pozwalają skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zobacz, jak działa to nowatorskie i proste rozwiązanie FILM.

Klamki w ogólnodostępnych budynkach są dotykane przez setki lub nawet tysiące osób dziennie. Gromadzi się na nich mnóstwo drobnoustrojów, w tym niebezpieczny koronawirus. W jaki sposób zabezpieczyć osoby otwierające drzwi przed zakażeniem i ograniczyć przenoszenie zarazków? Można oczywiście non stop dezynfekować klamki lub otwierać drzwi przez rękawiczki, ale najlepsze jest trwałe, bezpieczne i proste rozwiązanie – nakładki na klamki.

Fot. Uchwt na klamkę firmy Kastel
 

Opatentowany przez gdyńską firmę zaczep pozwala na otwieranie drzwi przedramieniem, bez używania dłoni. Można go zainstalować praktycznie na wszystkich rodzajach klamek, także zewnętrznych, które użytkowane są z największą częstotliwością.

Nakładki na klamki – siła w prostocie

Uchwyt wykonany jest z poliamidu z domieszką włókna szklanego metodą wtrysku.

Poliamid to tworzywo technologiczne o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej, porównywalnej z wytrzymałością aluminium. Technologia wtrysku, w której wykonany jest uchwyt stwarza dodatkowo możliwości wykonywania uchwytów w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie ich do różnego rodzaju drzwi oraz otoczenia w którym jest on montowany. W wersji neutralnej jasnoszarej może być instalowany w obiektach użyteczności publicznej np. urzędach czy szpitalach – wyjaśnia Albert Kaczorowski – prezes zarządu Kastel Sp. z o.o.

Najważniejszy jednak z punktu widzenia przyszłych użytkowników jest fakt, że instalacja zaczepu jest wyjątkowo prosta, dzięki czemu praktycznie każdy jest w stanie poradzić sobie z jego montażem.

 

Fot. Drzwi zewnętrzne z nakładką na klamkę.

Bezpieczne otwieranie drzwi z nakładką na klamkę

Gładka powierzchnia zaczepu pozwala na łatwą dezynfekcję tam, gdzie konieczne jest zachowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa. Sam materiał jest także odporny na czynniki chemiczne, co jest istotne w przypadku używania środków czyszczących. To jednak nie jedyne powody, dla których konstruktorzy sięgnęli po doskonale znane w przemyśle tworzywo sztuczne.

Zgodnie z potwierdzoną badaniami naukowymi wiedzą, żywotność wirusa jest zdecydowanie dłuższa na powierzchniach metalowych niż tworzywowych. Ważnym czynnikiem w wyborze materiału do produkcji zaczepu była też jego waga. Zaczep metalowy posiada większą masę i mogłyby się pojawiać przypadki, że zainstalowany na klamce ze słabszą bądź wypracowaną sprężyną zaczep dociążałby ją powodując niekontrolowane otwieranie się drzwi – opowiada Albert Kaczorowski.

 

Bezdotykowe zaczepy na klamki pomyślnie testowane były m.in. w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, a w sprzedaży dostępne są od 1 sierpnia 2020 roku.

Więcej informacji o rozwiązaniu: www.zaczepy-kastel.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in